HIV - Pojmovnik
PROGRAMI SMANJENJA ŠTETE
Princip rada unutar programa smanjenja štete najbolje bi se mogao definirati itvrdnjom: “Ako korisnik droge nije sposoban ili voljan odreći se ovisnosti, treba mu pomoći da bi smanjio štetu koju nanosi sebi i drugima”. Kada se govori o smanjenju štete kao posljedice bolesti ovisnosti i rizičnog načina života intravenskih korisnika droge, ponajprije se misli na sprječavanje širenja zaraznih, krvlju prenosivih bolesti hepatitisa B i C te HIV/AIDS-a. Aktivnosti se sastoje od organiziranja besplatne i anonimne podjele šprica i igala za potrebe intravenskih korisnika droge te zaprimanje i uništavanje upotrijebljenih šprica i igala u “drop-in” centrima ili u mobilnim jedinicama, zatim podjele informativnih materijala (“Kako spriječiti zarazu hepatitisom B i hepatitisom C”, “Kako spriječiti zarazu HIV/AIDS-om”, “Sigurniji način fiksanja”, “Sigurniji seks”, “Hepatitis C”, “Overdose”, itd.), podjele kondoma za sprječavanje širenja spolno prenosivih bolesti, informiranje o različitim oblicima liječenja i savjetodavnim aktivnostima usmjerenih na promjene mišljenja i navika aktivnih intravenskih korisnika droge.
ZAMJENA IGALA (engl. needle exchange) organiziranje besplatne i anonimne podjele šprica i igala za potrebe intravenskih korisnika droge te zaprimanje i uništavanje upotrijebljenih šprica i igala u “drop-in” centrima ili mobilnim jedinicama.
TERENSKI RAD S CILJNIM SKUPINAMA (engl. outreach work) je djelovanje na okupljalištima osoba pod povećanim rizikom utemeljeno na sveobuhvatnom cilju omogućivanja boljeg zdravlja te smanjenja rizika od prijenosa krvlju i spolno prenosivih bolesti za pojedince i skupine koje nisu djelotvorno obuhvaćene drugim postojećim oblicima prevencije kroz povećanje svijesti o rizicima za zdravlje, poticanje promjena rizičnog ponašanja i podržavanje pozitivnih promjena u ponašanju.
TERENSKI RADNIK S CILJNIM SKUPINAMA (engl. “outreach worker”) je osoba čija je osnovna zadaća pristupiti skupinama pod povećanim rizikom (intravenski korisnici droge, prodavateljice seksualnih usluga itd.) i zadržati kontakt s njima, prikupiti informacije o njihovom ponašanju, pružiti informacije o ponuđenim uslugama, opasnostima i prijetnjama ponašanja rizičnog za zdravlje (održavanje spolnih odnosa bez upotrebe kondoma, korištenje zajedničkog pribora za ubrizgavanje droge itd.), korisnikovim pravima, oblicima liječenja i pristupu liječenju, zastupanje prava i interesa korisničkih skupina te provođenja mjera iz programa smanjenja štete.
PREVENCIJA
Prevencija HIV bolesti usmjerena k putovima širenja bolesti i uključuje informaciju, edukaciju i testiranje. Mala je vjerojatnost da se HIV-om zarazite nekim nesretnim slučajem na koji niste mogli utjecati, a mnogo veća da infekciju dobijete zbog rizičnog ponašanja koje je rezultat vaše slobodne volje, mogućnosti izbora, ali i društvenih normi i pritisaka.
Nova edukativna predstava za djecu i mlade "MREŽA"
Udruga "HEPATOS RIJEKA",
Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije,
Odjel za zaštitu mentalnog zdravlja i liječenje ovisnosti,
Odsjek za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja, Edukaz
TESTIRAJ SE !
CENTAR ZA DOBROVOLJNO, ANONIMNO I BESPLATNO SAVJETOVANJE I TESTIRANJE NA HEPATITIS I HIV UDRUGE "HEPATOS RIJEKA"
ČETVRTKOM OD 13.00 - 15.00 H
(SAVJETOVANJE I TESTIRANJE BRZIM TESTERIMA NA HEPATITIS C I HIV)
Voditeljica Centra: dr.sc. Danijela Lakošeljac, dr.med., spec. epidemiolog
Blaža Polića 2/III Rijeka
U SURADNJI S NASTAVNIM ZAVODOM ZA JAVNO ZDRAVSTVO PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE:
PRI NASTAVNOM ZAVODU ZA JAVNO ZDRAVSTVO PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE
Krešimirova 52a
ODJEL ZA EPIDEMIOLOGIJU ZARAZNIH I KRONIČNIH NEZARAZNIH BOLESTI, AMBULANTA 5, PRIZEMLJE, DESNO
TESTIRANJE NA HEPATITIS B, C I HIV
PONEDJELJKOM OD 15.00 - 17.00 H
INFORMACIJE NA KONTAKTE
051/311-190
091/4008-111